PRAWDZIWA NATURA KOBIETY

Wg filozofii taoistycznej cały wszechświat jest napędzany energią życia zwaną Chi (Qi). Jej główną charakterystyką jest dualność.  Składa się z dwóch, w swojej naturze przeciwstawnych pierwiastków.

To słynne Yin i Yang i znak graficzny TAO, który w symboliczny sposób opisuje zależność  Yin i Yang. To symbol równowagi, jedności i mądrości.

tao grafika

 

  • Człowiek żyje dzięki energii Chi, co oznacza, ze ma w sobie oba elementy, zarówno Yin jak i Yang
  • Yin i Yang muszą się wzajemnie przenikać, przechodzić w siebie. Muszą być w harmonii, w równowadze. Żaden nie jest lepszy czy gorszy. Jeśli są w nierównowadze stają się patologiczne.
  • Zdrowie człowieka to równowaga tych dwóch elementów w nas, zarówno w ciele fizycznym jak i na poziomie duchowym i psychicznym.
  • Przechodzenie Yin w Yang i Yang w Yin odbywa się zarówno w makrokosmosie (wszechświecie), jak i mikrokosmosie (organizmie człowieka).
  • Wszystkie zjawiska lub obiekty we wszechświecie są nieskończoną ilością połączonych w pary przeciwieństw, które wzajemnie na siebie oddziaływają i się uzupełniają
  • Życie może powstać tylko z połączenia Yin i Yang !
YIN YANG
KOBIETA, pierwiastek żeński MĘŻCZYZNA, pierwiastek męski
Duchowość Uziemienie
Ruch, który kurczy się, skupia do środka Ruch, który rozprzestrzenia się od środka na zewnątrz
Jesień, zima, noc Wiosna, lato, dzień
Ciemność, kurczenie się, zimno Jasność, ekspansja, ciepło
Zorganizowanie, coś co posiada strukturę Niezorganizowanie, dzikość
Pokój Wojna
Odpowiedź Pytanie
Altruizm Egoizm
Ciepło ogniska domowego, bezpieczeństwo, rozwaga Eksplorowanie tego co nieznane, ryzyko, wystawianie się na niebezpieczeństwo
Dieta roślinna Dieta mięsna

Powstało wiele teorii i wiele książek napisano na temat różnicy między kobietą i mężczyzną. I rzeczywiście różnimy się zasadniczo. Na przestrzeni ostatnich ponad 100 lat świat zawirował. Rozwój technologiczny, emancypacja kobiet, zmiany w pojmowaniu wartości życia, w relacjach społecznych, rozwój nauki, odejście od duchowości – to wszystko mocno zaburzyło intuicyjne odczucie kim jesteśmy. Nie twierdzę, ze to źle, ta rewolucja była potrzebna, chociażby po to, żeby stworzyć sprawiedliwość społeczną. Być może jesteśmy również na początku przywracania matriarchatu po tysiącach lat patriarchatu? We wszechświecie musi być równowaga.

Jak pisała Iza Cisek-Malec (coacherka Ciała, nauczycielka świadomej seksualności, trenerka relacji intymnych): „ Często obserwuje się tendencję kobiet do życia  „bardzo przesyconego energią YANG – pełne napięcia, intensywności, dużych obciążeń  i stresu czy też podniecające, wypełnione ruchem i aktywnościami, kuszące i rozrywkowe, skierowane na zewnątrz. To energia właściwa męskości.

Tymczasem kobiecość przepełniona jest jakościami YIN, wśród których jest:  wewnętrzny spokój, poczucie bezpieczeństwa, empatia, zrozumienie, wewnętrzna mądrość, dystans, odpoczynek i cisza.  Kultura w której żyjemy pcha, nas – kobiety, do bycia YANG. Nadal rodzimy, karmimy i wychowujemy dzieci, ale przy okazji intensywnie pracujemy, zajmujemy odpowiedzialne stanowiska, zajmujemy się domem. Prowadzimy intensywne i bardzo stresujące życie w stylu YANG. To wywołuje zakwaszenie organizmu i stąd wiele chorób, które nas atakują, takich jak: choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Zatracamy naszą prawdziwą kobiecość, wewnętrzną intuicję i zdolność samoleczenia.

Co oznacza bycie KOBIETĄ? To realizowanie i urzeczywistnianie całego potencjału kobiecości – świadomości, myślenia, serca, uczuć, zmysłowości, cielesności i seksualności. Jeśli urodziłaś się w ciele kobiety, nie oznacza, że nie jesteś wcale Yang, bo to jest część energii i jakości, które żyją w Tobie. Prawdopodobnie, jak większość współczesnych kobiet, potrzebujesz jednak znaleźć indywidualną równowagę i zrozumieć język własnego ciała, byś mogła z nim świadomie współdziałać i uzdrawiać samą siebie”.

Widząc potrzebę wzmacniania kobiet w ich wewnętrznym potencjale, zapraszamy na wiosenne oczyszczające warsztaty dla kobiet TAO KOBIECOŚCI – więcej

KIEDY: 6-9 kwietnia 2017

MIEJSCE: Lipowy Dom – Mazury-Lipowo  (niedaleko Mikołajek)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *